Det har været en skøn pinseferie!
Lørdag fejrede min nevø Marcus sin 3 års fødselsdag. Han havde inviteret på skovtur med kaffe, kage, boller, marsmellows over bål og skattejagt. Jeg kørte tidligt mod Hillerød. Jeg havde et ærinde i Slagerup og nåede også en lille tur i skoven med hundene. Jeg havde 1½ time hos min søster, før vi kørte ud for at mødes med de andre, så Marcus åbnede sine gaver.
Vejret var fantastisk og det var dejligt at se familien, selv om jeg stadig synes, at det er lidt svært, at min mor ikke er der, når familien er samlet.

Der var flere gaver da vi kom ud i skoven. Marcus sammen med sin mor (min søster) og min fars faster.
Sidst på eftermiddagen, kørte hele selskabet hjem til min søster og svoger og fejrede videre. Super hyggeligt.
Klokken var 22 da jeg kom hjem, så jeg kunne lige nå at gå en tur med hundene og derefter nyde afslutningen på Eurovision Song Contest, hvor Emmelie de Forest sang sejren hjem til Danmark.
*****
Søndag var en travl men hyggelig dag.
Vejrudsigten sagde regn, så marsvinene skulle lige nå ud et par timer inden det startede. Jeg satte dem ud i deres løbegård og så kørte hundene og jeg til søen for at bade. Vi nåede lige at komme hjem, inden sluserne åbnede sig. Marsvinene kom ind før de blev alt for våde, men det var noget hektisk!
Brunchs unger blev 4 uger i går og dermed gamle nok til at flytte hjemme fra. Starbucks og Coffee skulle begge til sammen hjem – de skal til at være jyder! – Men ved frokost tid i dag afleverede jeg dem i Fuglbjerg, hvor deres nye familie var på besøg. Alt gik godt – jeg ved, at de får det super godt.
Turen gik videre til frokost hos min far 🙂 og på vej hjem blev det til en dejlig gåtur ved Herlufholm inden jeg prøvede en ny rute hjem. Smuk tur over landet forbi gule rapsmarker og en smuk Tystrup Sø.
Aftenen gik med lektielæsning inden skoledagen på tirsdag.
*****
I morges hoppede drengene og jeg i bilen og kørte til Lille Skensved, hvor Helle havde kaffen klar. Formiddagen stod på hygge og træning med hundene. Træningen var kun en lille del af dagen – vi brugte lige så lang tid på at lege, gå tur, tage billeder og hygge.
Teas unger fylder 1 uge i dag. De er vokset fint og der er stadig fuld fart på dem. Wooohooo små turbo marsvin!
Nu står den på skole-bøger resten af aftenen. I morgen er en skoledag og det er snart eksamenstid.
Jeg er vild med billedet af Scones 😀
Tak for en hyggelig dag. -hundene er helt game over!
Selv tak! Der er heller ikke meget krudt tilbage i drengene her 🙂
Scones er helt vildt sød. Hun er bare så stille og rolig og hygge snakker hver gang man har hende i hænderne.